
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.752 mm |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 2.1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 1 mV/µs |
| Operating Supply Current | 1.4 µA |
| Input Bias Current | 25 pA |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 1.5 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gain Bandwidth Product | 2.7 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1 V |
| Voltage Gain | 113.98 dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90 dB |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2.7 kHz |
| Schedule B | 8542330000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 120 dB |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
| Input Voltage Noise Density | 185 nV/sqrt Hz |
Stock: 2199
Distributors
pcbx
Unit Price$5.32477
Ext.Price$5.32477
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.32477 | $5.32477 |
| 10 | $4.13082 | $41.30820 |
| 25 | $3.83251 | $95.81275 |
| 50 | $3.67945 | $183.97250 |
| 100 | $3.53249 | $353.24900 |
| 300 | $3.38021 | $1014.06300 |
| 500 | $3.23450 | $1617.25000 |
| 1000 | $3.09503 | $3095.03000 |
